A Japánban a Kavagucsi-tavat elhagyva, a következő állomásunk Matsumuto, ahol ezt a gyönyörű várkastélyt néztük meg. Öt emelet, fekete falak, a sarkoknál felfelé ívelő tetők, jellegzetes japán építészet. A fekete burkolatú falai miatt Karasu-jōnak, „Varjúvárnak” is nevezett épület Japán nemzeti kincseinek egyike. Az ország három legszebb kastélya közé tartozik. Vizes árkokon átívelő hidakon keresztül közelíthetjük meg, a kastély víztükörben visszaverődő képe megduplázza szépségét.
Matsumoto, melynek várkastélya 400 éves múltjával a szigetország legrégebbi kastélyának számít, a Japán Alpokban fészkelő történelem és hagyomány maga. Nemcsak Japán legnevezetesebb kastélyának egyike, hanem a legrégebbi olyan kastély, mely nem az eredeti rekonstrukciója, hanem maga a néhányszor felújított eredeti. (A bejegyzés végén bővebben erről)
Ahogy a többi japán kastély is, nem kőből, hanem majdnem teljes egészében fából készült. A hatalmas, de kecses épületnek a tervezésekor nem az esztétika, hanem a praktikusság volt a meghatározó. Az apró ablakok arra szolgáltak, hogy köveket vagy nyílzáport zúdítsanak az esetleges támadókra.
A japán kastélyok között is különleges a szerkezete. Az ötemeletes központi torony összeköttetésben van egy kisebb háromeletes és kétemeletes épülettel.
Helyén már a 13, században is állt egy erőd, a Fukashima kastély. A mai várat 1590-ben kezdte építtetni Ishikawa Kazumasa hadúr és fia Ishikawa Yasunaga, nagy része 1593-1594-re készült el. Nem dombra vagy folyók találkozásánál, hanem sík területre épült (hirajiro), ezért kiterjedt falrendszerrel, vizes árokkal és őrkapukkal igyekeztek megerősíteni védelmét.
Érdekes, hogy a vár építésénél észben tartották a korszak folyamatos háborúit, ám maguk a harcok soha nem értek el idáig. 1868-ig, a Meiji-kor kezdetéig volt használatban. Ekkor aukcióra bocsátották és átalakították, innentől kezdve nem erődként, hanem műemlékként funkcionált az akkor már Matsumoto néven ismert várkastély.
1590 és 1867, a feudális rendszer felszámolása között a macumotói várkastélynak összesen 23 ura volt, akik hat különböző családhoz tartoztak.
A
matsumotói várkastély Japánban Nemzeti Történelmi Helyszínnek van
besorolva, öt építménye pedig, az öregtorony és az Inui, Vatari, Tacumi
és Cukimi tornyok a Nemzeti Kincsek közé tartoznak.
Itt
sorakoznunk is kellett, ami máshol nem volt jellemző, mert a
csoportunkat általában külön beengedték, miután a vezetőnk kiosztotta a
belépőjegyeket. Persze mindenhová előre kellett regisztrálni és időben
érkezni.
Az öregtorony belső szerkezete nagyrészt eredeti állapotban maradt fent. Második emeletén középkori fegyver- és páncélkiállítás tekinthető meg.
Meg kell mondjam, nem volt egyszerű a falépcsőn felmászni, mezítláb, kezünkben a cipőnkkel, a félméteres magasságú szűk lépcsők megviseltek kissé, de ki nem hagytam volna- :) A kastély felső szintjeiről gyönyörű kilátás nyílik a városra és a környező hegyekre.Minden évben a várban rendezik meg a Taiko dobfesztivált, a Takigi noh (hagyományos japán dráma) fesztivált, ősszel pedig a Holdnéző Estet.
A kert itt is mesés színekben pompázott, szamurájnak, nindzsának beöltözött emberekkel lehetett fotózkodni.
"A „Fontos Kulturális Érték" kategóriába sorolt épületek 90%-a fából
épült, mivel a Meiji Restauráció előtt ez volt a legelterjedtebb
építőanyag. Az ország rendkívül gazdag faanyagban: területének 70%-a
erdővel borított, a faállomány kétharmada tűlevelű. A legtöbb Japánban
előforduló kőfajta nem alkalmas építésre, a gazdag nyersanyagforrás
mellett ez a másik ok, amiért a fát választották építőanyagként. Mivel a
párás klíma hatására a fa gyorsan korhad, az épület rendszeres
időközönkénti elemeire való szétbontása és az egyes elemek kijavítása,
cseréje elkerülhetetlen. Az épületek ilyen módon, az egyes részek
cseréjével történő folyamatos helyreállítása, a nagy jelentőséggel bíró
épületek védelme már az építés kezdeteitől jelen van. A Japánban ma is
látható műemlékek egyrészt ezeknek a rendszeres, periodikus
karbantartásoknak köszönhetik létezésüket.
Ma évente átlagosan körülbelül száz műemléképületet újítanak fel a hatóságok."
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése