2024. december 10., kedd

Fudzsi

Sajnos reggel elhagytuk Tokiót, külön busszal vágtunk neki az útnak. Az első megálló a Kavagucsi-tó volt, ahonnan megcsodálhattuk volna a japánok szent hegyét a Fudzsit, de nem volt szerencsénk, felhős idő volt. Sajnos Tokióból sem láthattuk, pedig szép időben innen is látni lehet.
Ezt láttuk!
Ezt kellett volna látnunk! :))
(fotó az internetről)

A Fudzsi (Fuji), vagy Japánban sokkal általánosabban használt nevén Fudzsiszan Japán legmagasabb hegye, 3776 méter magas, az ország egyik jelképe.
2013-ban az UNESCO a kulturális világörökség részévé nyilvánította.
A Honsú sziget csendes-óceáni partján fekszik, Tokiótól 100 km-re délnyugatra. A Fudzsi hegy körül öt tó helyezkedik el, mi a Kavagucsi-tó partján voltunk. Így a képeim is itt készültek....
A Fudzsi-hegy kialakulásában a vulkáni tevékenység négy különálló szakaszát azonosították. Az első szakasz pár száz ezer éve volt. Utolsó kitörésére 1707-ben, az Edo-korszakban került sor.
Úgy gondolják, hogy először egy névtelen szerzetes mászta meg 663-ban. Mivel ősidők óta szent hegynek számít, a Fudzsi-hegy környéke tiltott terület volt a nők számára egészen a Meidzsi-korig.
A Fudzsi-hegy gyakori téma a japán művészetben. A leghíresebb Hokuszai mesterműve, a Fudzsi-hegy 36 képe.
Harci hagyományai is vannak, a régi szamurájok a hegy lábánál, a jelenlegi Gotemba városhoz közel edzettek. 
A hegyet szinte állandóan felhők borítják, de a hegyről tiszta időben akár 150 km-re is el lehet látni.
A hegyre felfelé is, lefelé is négy különböző útvonal alakult ki. Az egyes utak tíz állomásra oszlanak. Az első ötig kövezett út vezet, az út nehezebb része az ötödik állomás után következik. Ez a tengerszint felett 2400 méter körül van. Tokióból indulva a legnépszerűbb és legkevésbé meredek a Kavagucsiko-Josidagucsi útvonal. 
A hegymászás legkedveltebb időszaka július 1. és augusztus 31. között van. A szezonon kívül nem ajánlatos megkezdeni a mászást, több okból, alacsony hőmérséklet, rendkívül erős szél, mentési szolgálat hiánya. A tömeg elkerülése érdekében a mászásra ajánlott időszak, július 20-a előtt, mivel ekkor kezdődik a japán iskolai szünet. 
A mászás nem igényel sem hegymászó felszerelést, sem előzetes tapasztalatot. Nagymamától az unokáig sokan megteszik ezt a - japánok számára - szent zarándoklatot a Fudzsi csúcsáig, azonban a csúcs eléréséhez jó állóképesség és lábbeli szükséges. Éjszakai mászáskor fel kell készülni, hogy a hőmérséklet még augusztusban is 6 °C-ra süllyedhet.
Mintegy 16 menedékház található a Kavagucsiko útvonalon, amik csak a wc lehetőséget biztosítják, és az alváshoz lapos matracot adnak. Némely menedékházban akár 500-an is elférnek egyszerre, ennek ellenére előzetes helyfoglalás szükséges, ha itt akarjuk tölteni az éjszakát. Az ár csak a szállást tartalmazza, de külön díjazásért egyszerű étkezést is kaphatunk. 
Az 1980-as évek óta kialakult egy rövidített zarándoklat is. Ennek során az ötödik állomáshoz este érkeznek, majd az éjszaka folyamán másszák meg a hegyet, ehhez saját lámpa is szükséges. A napfelkelte megtekintése után a mászók megkezdik a leereszkedést. Ilyen módon nem kell az éjszakát egy menedékházban tölteni a sok idegennel. 
A Fudzsi megmászása egyedülálló élmény. Egy japán mondás szerint.
"Mindenkinek meg kell másznia a Fudzsit egyszer életében, de csak a bolond mássza meg kétszer." :))
Évente kb. 600 000 ember megy fel a Fudzsi-hegyre, ennek 30%-a külföldi.
Aokigahara a hegy lábánál fekvő erdő, amelyhez sok legenda kapcsolódik. Az egyik szerint a hegy sziklái nagy mennyiségű vasat tartalmaznak, ezért az iránytűk itt nem működnek. Ez a legenda teljesen hamis. 
Az erdőben talált barlangok sziklából és jégből vannak, még akkor is, ha a felszínen nyár van. A legenda szerint az erdőt szörnyek, szellemek és manók lakják. 
Az Aokigahara Dzsukai (a fák tengere), az öngyilkosságok zónája. Az 1950-es évek óta több mint 500 holttestet találtak itt, annak ellenére, hogy a hatóságok az öngyilkosságot tiltó táblákat helyeztek ki.
Érdekesség, hogy az Új-Zélandon fekvő Mount Egmont bizonyos szögből nézve annyira hasonlít a Fudzsihoz, hogy egyes filmekben is ezt használják, például Az utolsó szamuráj-ban.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése