2024. december 17., kedd

Gésa negyed - Kanazawa

A japán kultúrában a gésaházak az Edo-korszak óta a lakomák és szórakozás hagyományos helyszínei. A teaházakban (chaya) néven is emlegetett helyeken a gésák a gazdag nemességet és kereskedőket szórakoztatták. 

A gésák női japán előadók, akik táncokat adnak elő és hagyományos japán hangszereken játszanak, magasan képzett művészek, hivatásos házigazdák, akik széles körű művészeti ismereteikkel az események fényét emelik, nem prostituáltak.
Bővebben a gésákról>>>>>https://hu.wikipedia.org/wiki/G%C3%A9sa
 
A plakát egy tea szertartásra és gésa előadásra invitál. A híres japán matcha tea, egy porrá őrölt zöld tea, speciális bambusz keverővel (chasen) készítik. A matcha tea rendkívül pozitív hatással van a szervezetre, magas antioxidáns tartalma miatt, fellép a káros szabadgyökök ellen.
Bővebben a matcha teáról>>>>>>https://hu.wikipedia.org/wiki/Maccsa
Kanazawa központi részét egykor számos gésaház tarkította, de 1820-ban ezeket a városközponttól távolabb három meghatározott kerületbe helyezték át.
 
Higashi Chaya gésa negyed, egyike Kanazawa három, Edo-korszak hangulatát őrző teaházas negyedének.
Az 1820-ban épült Shima teaház jelenleg múzeumként működik, ezt látogattuk meg mi is.
A csaknem 200 éves gyönyörű faházak máig megőriztek a régi hangulatot.
A diszkréció kitűnik az épületből. A gésa házat külső oldalán gyönyörű rács,  valamint az emeleten található japán stílusú vendégszobák jellemzik, középen kis kerttel, gyékény rolókkal. Az Edo-korszakban a gésaházak kivételével tilos volt a kétszintes épületek építése, ami még feltűnőbbé tette a megjelenésüket.
 
A koto mintegy 1200 éve jelent meg Japánban, és Kínából származik. Ez a földön fekvő pengetős hangszer kicsit kevesebb, mint két méter hosszú, és kissé hasonlít a citerához. 13 húrját pengetővel szólaltatják meg, melyet három ujjra erősítenek.

A teaházakon kívül a régi épületeket étteremmé, kávézóvá, ajándékbolttá alakították át.
Szugitama, egy cédrus fa leveleiből készített gömb, amit a szakéfőzde külső részére akasztanak ki, amikor az új szaké készül. A levelek eleinte zöldek, de idővel elbarnulnak, ezzel jelképezve a szaké érlelődését. Ezek a gömbök manapság nagyon sok szakét felszolgáló étterem oldalán is ott lógnak.
 
Jellemzőek ezek a rövid függönyök a különböző helyiségek ajtajában, az intimitást jelzik.
Kimonóba, japán nemzeti viseletébe öltözött lányok. Sajnos igazi gésákat nem láttunk, de tilos őket fotózni is, Kiotóban komoly büntetés jár érte.
Kanazawa az aranyfüstlemez gyártás Mekkája, 99% - ban itt készül Japán összes aranyfüstlemeze. Templomok, szentélyek restaurálásához is ezt használják.
Kifinomult művészeti érzékkel díszítik a legapróbb tárgyakat is, ékszerek, Buddha-szobrok, táskák, sálak, dísztárgyak kerülnek ki a mesterek kezei alól, sőt már a kozmetikumokba, szakéba, süteményekbe is belekeverik. 
Szerintük fiatalítja a bőrünket és ha belekortyolunk egy aranyreszelékkel dúsított szakéba, garantáltan jót teszünk a szervezetünkkel. 
Itt az aranylemezzel borított fagylalt

 Irány Kiotó! Távolban a hegyek, közelben a rizsföldek.
Folyt.köv.......

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése