2024. december 27., péntek

Fusimi Inari-nagyszentély

Az egyik legnagyobb sintó szentély a kiotói Inari-hegy lábánál.
Az emberek azért gyűlnek itt össze, hogy bőséges termésért, üzleti jólétért, otthonuk és családjuk biztonságáért és minden más kívánság teljesüléséért imádkozzanak.
Az országban több mint 30 000, Inarinak, a gabonaistennek ajánlott szentély van, Inari szentélyek a japánok legismertebb szentélyei, a Fusimi Inarit ezek központjának tekintik. 
Az „Inari” (rizs aratása) rövidítése. Ez egy ősi japán szó, amelyben a rizs, a japánok fő tápláléka, az ég és a föld csodáit szimbolizálja.
Imacsarnokához két út vezet, összesen körülbelül 10 000, cinóbervörösre festett torii vagyis szentélykapu alatt. A vörös torii átjárók az inari szentélyek híres jellemzői. Az Edo-korszak (1603-1868) óta a hívők torii-kapukat adományoztak, a toriik mind kereskedők, üzleti szférákban dolgozók ajándékai, és jókívánságaikat is rájuk írták.
A vörös utalhat a színen kívül a hajnalra és a fényre is. Ezek a jelentések a fényesség és a remény érzését közvetítik, a szín pedig az Inari Okami lelkébe vetett erős hittel, az élet, a föld és a termelés áldásaival kapcsolatos.
 
Inari Okamit, Fushimi Inari Taisha istenségét 711-ben a Nara-korszakban iktatták be. Eredetileg ekkor épült a szentély, többször leégett, jelenlegi főépülete 15. század végi.
 
Kicune (róka)
A kicunék Inari Okami szolgái, hírvivői és szentélyőrzők. A szentélyekben mindig elhelyeznek rókaszobrokat az északi bejárathoz, hogy védjék a szent helyet a démoni erőktől. A fengsui szerint ugyanis az egy balszerencsés irány, mivel gonosz szellemek laknak arrafelé. Ezek a kapuőrzők mindig párban vannak, hogy az egységet szimbolizálják. Mindegyik szobor tart a szájában, vagy az elülső mancsában egy szimbolikus tárgyat, kulcsot, ékszert, egy köteg rizst, vagy rókagömböt. A rókaszobrokra az Inari-hívők gyakran vörös előkét helyeznek, kifejezve tiszteletüket.

Számtalan feltevés született, hogy miért is váltak a rókák Inari alakjának elengedhetetlen részeivé. Egy régi hiedelem szerint egy napon egy rókacsalád érkezett az Inari-hegy lábához, hogy felajánlják az ott élő istenségnek szolgálataikat, amit Inari készséggel elfogadott, és kinevezte a rókákat a hegyen lévő szentély védelmezőivé. 
Egy másik feltételezés szerint, gyakran látni rókákat az aratási területeken, amint rágcsálókat esznek, melyek egyébként károsítanák termést. Szóval a rókák Inarihoz hasonlóan óvják a földeket. 
A japánok természetfeletti erővel rendelkező lényeknek tartják a rókákat. Szerintük ugyanis a rókák képesek alakot váltani. (ezáltal akár emberi alakot is felvenni) valamint eltűnni egy szempillantás alatt. Leggyakrabban fiatal nők képét öltik magukra, és ilyen formában szokták elcsábítani az óvatlan férfiakat. :))
Otsuka
Azok az emberek, akik különböző néven imádták Inari Okamit, ezeket a neveket kövekbe vésték, és felajánlották őket a szent hegynek. Ezeket a köveket otsukának hívják.
A kegyhely 2011-ben ünnepelte 1300. évfordulóját
Nagyon örülök, hogy eljuthattam ebbe a szentélybe, mindig is csodáltam a vörös kapukat.
Minden egyes sintó szentélyt általában egy-egy piros torii-kapu jelöl. A kiotói Fushimi Inari-szentélyben azonban több mint 10 000 van belőlük, és minden évben újakkal bővül.
Sajnos a térképen látható egész utat nem járhattuk be. A szentélytől a 233 méter magas Inariuyama szent hegyig lehet eljutni. A csúcsra vezető út körülbelül 2 km hosszú, és a szintemelkedés körülbelül 200 méter.
Ez is egy olyan helyszín, amit ha maszek úton vagyunk biztos végigjárunk, viszont valószínű, hogy nem látunk ennyi mindent egy nap alatt. 
A japánok kis torii-kapukat vesznek, melyre ráírják kívánságaikat és kiakasztják.
Folyt.köv....

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése