2023. november 9., csütörtök

Várnegyed

 Szép, tiszta idő volt, csodálatos volt a kilátás
Kolodko Mihály - Kockásfülű nyúl
Épülnek az utak a Budavári Palota körül
Újdonság, hogy a a Szentháromság téren levették a drapériát az újjászülető Pénzügyminisztérium  egy részéről. Kíváncsi vagyok, hogy a tornyokra felkerülnek-e az egykori rézvitézek. 
Az épület 1901–1904-ben épült Fellner Sándor tervei nyomán, neogótikus stílusban. A második világháborúban súlyosan megsérült, 1948 és 1962 között Rados Jenő tervei nyomán újították fel. 1954–1981 között a Műszaki Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Karának a kari kollégiumának adott otthont. Az épület hátsó szárnyaiban üzemelt a Magyar Nemzeti Levéltár egysége. 
Napjainkban az épület eredeti állapotára való helyreállítása zajlik, azzal a céllal, hogy a Pénzügyminisztérium visszaköltözhessen.
Bármerre nézek, fantasztikus látvány fogad. 
József főhercegi palota 
(József főherceg, József nádor fia) 
Eredetileg az 1900-as évek elején épült, a korábban itt álló Teleki-palota átalakításával jött létre, Giergl Kálmán és Korb Flóris tervezte historizáló stílusban. A palota a Habsburgok nádori ágának otthona lett, József főhercegtől 1905-ös halála után fia, József Ágost főherceg örökölte, aki itt is lakott családjával egészen 1944-ig. Itt keresztelték meg 1942-ben, József főherceg dédunokáját, Habsburg-Lotharingiai Mihályt, aki ma már ismét Magyarországon él.
A palota Budapest ostromakor nem szenvedett komolyabb sérülést. 1967-ben a tűzoltóság oktatófilmet forgatott itt, hogy az oltást filmre vegyék felgyújtották, majd le is bontották. 
Vöröskereszt Egylet székháza
Az 1881-ben alakult Vöröskereszt Egylet azzal a céllal jött létre, hogy a háborúkban megsebesült katonák gyógyításában, ápolásában részt vegyen, és megszervezze a humanitárius segítségnyújtást. Az egylet elnöke ekkoriban az egyik leggazdagabb magyar gróf, Csekonics Endre volt. A nagybirtokos sokat adakozott és példás életet élt. 
(Az ő gyermeke volt báró Csekonics Gyula, aki az apjával ellentétben két kézzel szórta a pénzt és tetemes kártya és lóverseny veszteséget szenvedett el az 1900-as évek elején. Az ő kicsapongó élete ihlette a 20. században oly gyakran használt „Úgy szórja a pénzt, mint ha ő lenne a Csekonics báró” vagy a „Nem vagyok én Csekonics báró” szólásmondásunkat.)
A Vöröskereszt Egylet új székháza Hauszmann Alajos és Hültl Dezső tervei alapján született meg. Az eklektikus, de szecessziós jegyeket is magán hordozó palota 1901 és 1902 között épült, kivitelezését Havel Lipót építőmester cége végezte.
1920-ban a Külügyminisztérium épülete lett. A II. világháborús ostromban a palota számos belövést kapott. 1948-ban lebontották.
Honvéd Főparancsnokság
Kallina Mór építész tervei szerint 1895–1896 között építette fel az állam Hofhauser Elek építőipari cégével. 1948-ban részlegesen elbontották.
Kíváncsian szemlélem, hogyan kelnek életre ezek a régi csodák. Közben olvasom az építészek cikkeit, mi mindenre kell figyelniük a rekonstrukcióknál, hogy a mai kornak is megfeleljenek.

2 megjegyzés:

  1. Szép ez a város, akárhogy nézem 😍
    Van egy barátnőm, ő Kolodko szobor rajongó, mindet igyekszik megkeresni, megnézni. Tény, hogy aranyosak és különlegesek, egyediek. Én nem nagyon kerestem még őket, csak ha elém kerülnek☺️

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Nagyon szép részei vannak Budapestnek, az biztos! Nem véletlen, hogy egyre több turista jön hozzánk.
      Én is szeretem Kolodko szobrait, tervezem is, hogy megnézegetem mindet. Az a baj, hogy mikor elindulok valamerre, előtte elfelejtek utánanézni, hogy van-e a környékén alkotása. Arra még nem gondoltam, hogy csak a szobrait keressem fel tematikusan, de még az is lehetséges. :)

      Törlés