2023. augusztus 16., szerda

Trópusi kert

Madeira az örök tavasz szigete, az egész sziget egy hatalmas botanikus kert. De azért van itt is kifejezett botanikus kert, gyűjteményes kert, ahol nagyon sokféle különleges növényt, fát és virágot csodálhatunk meg. 
Libegővel jöttünk fel Montéba, ez a látvány fogadott bennünket, majd bevetettük magunka a sűrűjébe.
A Monte Palace Madeira 70.000 négyzetméteren terül el, és egy hatalmas,
a világ minden tájáról származó egzotikus növénygyűjteménynek ad otthont.  Madeira természetes növényvilágának rekonstrukciója is megvalósul ebben a kertben.
A kert büszkeségei közé tartoznak az ezeréves olajfák.
Cikászok, páfrányfák, sárkányfák
 Egy gyönyörű fukszia
A 18. században Charles Murray angol konzul vásárolt egy ingatlant Monteban, és egy gyönyörű birtokká alakította át, amelyet akkoriban "Quinta do Prazer"-nek (Örömbirtok) hívtak. 
1897-ben Alfredo Guilherme Rodrigues megszerezte a birtokot, és a Rajna folyó peremén egykor látott paloták ihletésére palotaszerű rezidenciát épített, amelyet később a "Monte Palace Hotel" nevű szállodává alakítottak át.
1904-től 1943-ig, a palota szállodai működése idején, vendégköre kellemes hajókirándulásokon vehetett részt a központi tavon. Kifolyócsövekből és fúvókákból vizet lövöldöztek, és vízi játékokat lehetett játszani. A vizet egy nagy vízesés vezeti a tóba.
1943-ban a tulajdonos elhunyt, sajnos a családja nem folytatta vállalkozását, ennek következtében bezárták a szállodát, amelyet időközben egy pénzintézet vett át.
1987-ben a pénzintézet eladta a Monte Palace Hotelt José Manuel Rodrigues Berardo vállalkozónak. Így keletkezett a "Monte Palace Madeira", ez a csodálatos botanikus kert, ahol együtt van a természet, kultúra és a művészet, azért is nagyon különleges.
 
A sétányok mentén és a növényzet között elhelyezett csempepanelek nagy gyűjteménye található.
Láthatunk itt 15. és 16. századi spanyol-mór csempéket, valamint a 16-20. századi Portugáliában gyártott táblákat.
Alberto Cedrón argentin művész alkotta meg ezt a
166 terrakotta mázas csempéből álló táblát  "A portugálok kalandja Japánban". 1993-ban készült el a portugálok Japánba érkezésének 450. évfordulójára. A portugálok véletlenül érkeztek Japánba, miután a kínai tengereken hajózva egy vihar elsodorta őket. Ezt követően kereskedelmi és kulturális kapcsolatokról, valamint a jezsuiták próbálkozásáról érkeztek hírek a kereszténység Japánba történő bevezetésére.
40 csempetábla, amelyek Portugália történetét ábrázolják, a királyság és a köztársaság legfontosabb eseményeiről.
Két keleti kert is található itt, pagodákkal, budhákkal, szamurájokkal, hidakkal és kőlámpásokkal, Fo-kutyákkal, tavakkal, vízesésekkel, miniatűr szigetekkel.

A tavakban több fajta koi-hal él. Ezek a barátságos halak különböző méretűek és színűek, és akár 100 évig is élhetnek. Ez a sajátosság különleges tiszteletet kölcsönzött nekik.
Az egész kertben a 19. századból származó, jellegzetes portugál kőboltozatok, ajtónyílások és ablakok kerültek elhelyezésre, kontrasztot alkotva a növényzettel és díszítve a sétányokat.

Csodás 18. századi márvány szobrok, 16. századból származó kőcímerek, a 20. századi bronzszobrok tömkelege, lenyűgöző környezetben.
F.E. McWilliam (1909-1992), brit szürrealista szobrász - Homérosz (1958)
A park két állandó kiállítása: féldrágakövek és díszítőkövek és a modern zimbabwei szobrászművészet
A botanikus kert 600 méterrel a tenger felett, lenyűgöző kilátást nyújt a Funchal-öbölre és az Atlanti-óceánra.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése