2017. augusztus 4., péntek

Öreg-tó

Séta Tatán, az Öreg-tó partján. Annyira élveztük ezt a változatos tájat, a látóhatár domborulatait, a hegyeket, tavakat, vízfolyásokat. Felüdülés a nagy pusztaság után.
Tatát nem véletlenül nevezik a vizek városának. Az Öreg-tó mesterséges eredetű, az ország legrégebbi halastava. Az Által-ér táplálja és öt ágon át távozik a városon át. Közel 250 ha területű, a kerülete 7 km körül van. Gyalogosan bejártuk egy részét, a szépen kialakított sétányon. A teljesség igénye nélkül szemezgettem a sétánk során készített fotókból.
Partján a vár, lásd előző posztban....
 Öreg malom, ez itt a Pötörke-malom.
Cifra-malom igen rossz állapotban, pedig még a török háborúkat is átvészelte. Jelenleg osztrák kézben van.
 Tulipános székelykapu
 Axmann és Hamary-ház a tóparton
Egy szépséges kovácsoltvas ablakrács :))
Öveges József professzor szobrával (Tóth Béla alkotása) is találkoztunk, 1930-40 között egy tatai gimnáziumban tanított. Híres mondása  "Semmiből nem lesz semmi"
Keresztelő Szent János szobor (Nagy Kovács Mária alkotása 1943.)
Azt írták róla, hogy hattyúpihenő kövön áll. No, azokat nem láttam, de a vadkacsák jól érezték magukat.
Mellette óriási platán, 2014-ben volt az év fája, 230 év körüli, körben a Platán étterem székeivel.
Közelben a Platán-forrás ivókútja, tatai szobrászművész faragta mészkőből. Palackjainkat friss hideg vízzel tölthettük meg. A hetvenes években a bányászati beavatkozások során elapadtak a források, csak húsz év után miután a bányák bezártak emelkedett meg újból a karsztvízszint.
 
Esterházy-kastély
Fellner Jakab tervezte, 1776-ban nyerte el mai formáját. Északi toronyszobája történelmi jelentőséggel bír, hiszen I. Ferenc magyar király 1809. október 14-én e falak közt írta alá az ún. schönbrunni békét. Jelenleg zárva, de rajta az uniós tábla, így remélhetőleg ez a kastély is megújul hamarosan.
1945 után a kastély berendezését a szovjet csapatok tönkretették, a megmaradt bútorokat a lakosság hordta el. Mikor Lipótmezőt szovjet katonai célra vették igénybe, az ott működő budapesti Lipótmezei Elme- és Ideggyógyintézet egy részét, a tatai kastélyban helyezték el. 
Tóth Béla, Tatai Diana (vadászat istennője) lovas szobra (1988) Egy kissé megtréfáltak a nap sugarai.


Folyt. köv. egy kis emelkedő megmászásával, mondjuk épp dél volt a legmelegebb.... :))

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése