2017. június 18., vasárnap

A mezitlábas Notre Dame

Három km-re Csarodától egy újabb szépség várt ránk az 1766-ban épült tákosi református templom paticsfalával, zsindelytetejével és fa harangtornyával. Pár perc alatt  ott volt az idős hölgy, aki fejből olyan ékesszóló kis előadást tartott kettőnknek, hogy csak ámultunk.
Azt tartják róla, hogy: "a nép emelte magának fából és sárból", abban az időben, amikor Mária Terézia rendelkezései megtagadták a követ és a téglát a reformáció híveitől. A templom malomköveken állt, erre kerültek rá a nagyméretű talpgerendák. A falak vesszőfonatra tapasztott agyagból és sárból készültek (paticsfal), ezt a módszert tulajdonképpen a madaraktól leste el az ember. Mivel a sarat mezítláb kellett dagasztani, ezért nevezik „mezítlábas Notre Dame”- nak.
A templom a középkori gótikus építészet stílusjegyeit viseli. Utunk során átértékeltük a templomok méretéről alkotott elképzelésünket. Alig nagyobb két parasztháznál, mennyezete szinte kézzel elérhető.
Számomra ez a tornácos templom bejárat is nagyon meglepő, ilyet sehol máshol nem láttam, csak itt Szatmárban. Tákoson is hatalmas pusztítást végzett a 2001-es árvíz, újjá épült a falu, meg is látszik, a sok szép régi stílusban felépített házon.
Kilátás a tornác alól.
Az 1980-as évek restaurálása során, a meglévő rajzok alapján, helyreállították az 1767-ben készült harangtornyot. A ma látható 16 méteres torony gyakorlatilag rekonstrukció, mely megőrizte az eredeti faanyag egy részét.
Híressé, a festett 58 fakazettából álló mennyezete, berendezése, szószéke, karzata miatt vált. Asztalos Lándor Ferenc készítette.
Különlegesnek számít az épület megvilágítása is: az ablakok napkelettől déli irányban helyezkednek el a falon, így a fény körbejár, a lemenő nap pedig az egészen keresztülvilágít. A templom december 24-én új életre kel, ilyenkor a fény pontosan az első sorban lévő jelképre, a turulra esik.
 A mennyezet kazettái között nincs két egyforma.
Virágos-gránátalmás úrhímzésre emlékeztető motívumok. Virágok, indák, szívek, tulipánok, levélkék. Fő jellemzőjük, hogy tengelyesen szimmetrikusak. Két-három táblán felfedezhető asszimmetria is.
A berendezések közül kiemelkedik az 1787-ben készült fedeles stallum vagy papi szék, a mindenkori református lelkész családjának helye. A falu nemes családjai a templom legelső soraiban saját faragott, festett kerecsen sólyommal díszített széket készíttettek maguknak (Ismerős? Emlékeztek a Debreceni Református Kollégium Múzeumára?
Itt írtam róla.....http://nora-bora-nora.blogspot.hu/2016/10/bolcsotol-koporsoig.html
Malomkövön álló hatszögletű szószék. Hangvető koronáján bibliai idézet.
A falusi kántortanító széke, mellvédjén a "paradicsom" jelképei: életfa, alma, körte, dinnye és allegorikus gyümölcsábrázolások.
A mindent díszítő beregi keresztszemes
A templomnak van egy ikertestvére is, mely Csetfalván, a határon túli Kárpátalján található. (Egyszer talán....)

2 megjegyzés:

  1. Hallgasd meg a Joutube-on a korábbi templomot bemutató néniről készült videót, élmény őt hallgatni. Ez a templom szívem egyik csücske.

    VálaszTörlés