Az 1906-ban megnyílt Szépművészeti Múzeum Román Csarnokát, Schickedanz Albert és Herzog Fülöp építész tervezte. Figurális falfestése három nagy témakört érint, keresztény ikonográfiai ábrázolások,
történeti ikonográfiai ábrázolások, és heraldikai elemek, mindez román kori
díszítőmotívumokkal körülvéve.
Jézus és Szűz Mária hossztengelyre rendezett ikonográfiai kettőse a csarnok két végén, egymással szemben jelenik meg. A bárányt tartó Jézus félalakja, tőle balra és jobbra három-három
angyalfigura tűnik fel, Istent dicsőítő énekének latin
betűs feliratszalagjaivalA csarnokot három részre tagoló két diadalív egy-egy oldalán Szent Erzsébet, Szent László, Szent István, Szent Margit látható.
A főtér falainak felső részét és a körfolyosót heraldikai elemek egészítik ki. Magyar állami címerek, Zsigmond király és II. Endre idejében, valamint a társországi címerek közül Szlavónia, Horvátország, Dalmátország és a tartományi címerek közül Ráma, Szerbország, Lodoméria, Lengyel-Galiczia láthatóak.
A teret hatalmas oszlopok, pillérek tagolják. A román oszlopfők és oszlopbázisok a pécsi bazilikában lévő oszlopfők karakterében, rajzok és fényképfelvételek alapján készültek annak idején. Ezeket korhűen állították helyre.
Román kori díszítőmotívumok
A boltívekben a csillagjegyeket is felfedeztem
Folyt.köv........
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése