A Todai-ji templom (Tódaidzsi), Keleti Nagy Templom, buddhista templomkomplexum Japánban, Nara városában. Az itt található Nagy Buddha Csarnok (Daibucuden) ad otthont a világ legnagyobb bronz Buddha-szobrának. Emellett a templom a Kegon Buddhista Iskola központjául is szolgál.
Miután 710-ben a Japán főváros és a császári udvari székhely az akkori Heidzsó-kjó
lett (a mai Nara) és a buddhizmus egyre erősödött (melyet a császári
udvar is támogatott), buddhista templomegyüttesek sorát
telepítették a városba.
Japán történetében példátlanul nagy méretű templomegyüttes
építése 743-ban kezdődött meg, s mintegy húsz esztendővel később ért
véget.
743-ban Sómu császár kiadott egy törvényt, melyben az állt, hogy az
embereknek közvetlenül részt kell venniük új Buddha templomok építésében
egész Japánban.
A 16 méter magas, 452 tonna szobor nyolc öntéssel, három éven keresztül készült. A szobrot 751-ben fejezték be Narában. Tűzvész és földrengések következtében többször megrongálódott, újjá kellett építeni, ezért csak talapzata és lótuszvirág levelei eredetiek.
A szobor jelenlegi kezeit a Momojama időszak során (1568-1615), a fejét az Edo időszakban (1615-1867) készítették el.
20 méter átmérőjű talapzata 56 darab, 3 méter magas sziromból álló lótuszkelyhet formáz, melynek leveleire a buddhista világegyetem finom vonalú ábráját vésték. A szobor mögött látható aranyozott fa dicsfényből kiemelkedő 16 alak
Buddha inkarnációit jelenítik meg. A mögötte látható faoszlopon hasadék
található, amelyen a templomba érkező zarándokok átbújhatnak. A legenda
szerint ez a Paradicsomba vezet.
Ebben a hatalmas csarnokban 3 óriás szobor található. Középen a Nagy Buddha-szobor, balra Kannon Bosatsu, az irgalmasság, együttérzés, jobb oldalon Kokuzo Bosatsu, a bölcsesség és az emlékezet bodhiszattvái.
Tamonten egyike a négy őrkirálynak, akik a világ négy irányában őrzik Buddhát, ő az északi irány őre, évszaka a tél, színe a fehér. A háború isteneként is ismert. Japánban mennyei hadvezérként ábrázolják, aki páncélt visel, jobb kezében lándzsát, baljában pagodát hord.
Komokuten, a nyugati irány őre, szó szerinti jelentése, "Tágas szemű", vagy "Tágas látás", ösztönzi a megvilágosodásra való törekvést, évszaka az ősz, színe a piros. Mindketten démonokon taposnak.
Itt látszanak a méretek, a buddhizmus hívei egészen közelről csodálhatják a nagy Buddhát. A talapzaton az emberek milyen aprócskának tűnnek!
Shibi (kutsugata), cipőcserép. A főgerincen használt tetődísz típusa. A templom és a palota építészetének gerinc dísze, egy állat farkára emlékeztet, hogy megvédje az épületet a tűz ellen. A shibi népszerűsége a Kamakura korszak végére alábbhagyott.
Az eredeti komplexum két 100 méteres pagodát is magába foglalt, melyek talán a második legmagasabb építmények voltak az egyiptomi piramisok után. A pagodákat földrengés pusztította el. A csarnokban lévő makett.
A Nagy Buddha Csarnokot (Daibucuden) kétszer építették újra tűzvész miatt. A jelenlegi épületet
1709-ben fejezték be, mely annak ellenére, hogy 57 méter hosszú és 50
méter széles 30%-kal kisebb az elődjénél. 1998-ig ez volt a világ
legnagyobb fából készült épülete, mára azonban túltett rajta többek között a japán baseball stadion, az Odate Dzsukai Dome is.
Ez a sōrin, a templom eredeti hétemeletes pagodájának mása, amelyet a ’70-es Expo számára készítettek, majd Todai-ji-nek adományozták.
A sōrin, egy függőleges tengely (végződés), amely egy japán pagoda tetején áll. (Noha alapvetően buddhista, Japánban a pagodák és sōrineik mind a buddhista templomokban, mind a sintó szentélyekben megtalálhatók. Ennek az az oka, hogy az 1868-as Kami és Buddha szétválasztási törvényig a sintó szentély általában buddhista templom is volt, és fordítva.)
A templom bejárati kapuját két, Kongó Rikisi vagy Nió (templomőr), nyolc méter magas szobor őrzi,
amelyek a kapuval együtt Japán legszebb fafaragványai közé tartoznak. A gonosz lelkek távoltartását biztosították. A szobrokat Unkei és Kaikei, a Kamakura-kor neves szobrászai, valamint munkásaik építették 1203 körül.
A jobb oldali szobor szája mindig nyitott „A” hangot formáz, a bal
oldali a csukott „Un” hangot jelképezi. Ezek a szanszkrit ábécé első és
utolsó betűi, így szimbolizálja a szoborpár a mindenség kezdetét és
végét, az életet és halált. A Nió szobrokat olykor páncélos harcosként is szokták ábrázolni, de a haragvó félmeztelen istenalak az elterjedtebb.
Ez a meghökkentő szobrocska a Nagy Buddha Csarnokon kívül üldögélt. Hagyományosan úgy tartják, hogy amikor megdörzsölöd a szobrot, a tested megfelelő része meggyógyul, ha beteg vagy. A piros ruhát felajánlják Binzurunak, hogy megvédjék a betegségektől.
Binzuru, Pindola Bharadvaja japán megtestesülése. Pindola
egy Arhat, Buddha egyik spirituálisan fejlett követője, aki
arra kérte őket, hogy maradjanak a világban örökkévalóságig, hogy
terjesszék a Dharmát, vagyis a buddhista törvényt. Eredetileg négy Arhat volt, az iránytű minden pontjához, de számukat később növelték. Pindola az okkult és pszichés erők mestere volt, beleértve a gyógyítást is. Képes volt elfojtani a gonosz szellemeket.
Binzuru a templomon kívüli verandán ül. Egyszer Buddha megkérte Binzurut, hogy menjen el egy gazdag család otthonába, hogy kiűzze az ott lakó gonosz szellemeket. Buddha szigorúan megparancsolta Binzurunak, hogy viselkedjen. Binzuru kiűzte a szellemeket, és hálából a gazdag ember ünnepi itallal kínálta meg. Nem akart goromba lenni, elfogadta, és hamarosan részeg lett. Gyengeségét kihasználva a gonosz szellemek visszatértek.
Büntetésként Buddha megtiltotta Binzurunak, hogy a közelébe jöjjön, ezért ül a templomon kívül. Mielőtt
Buddha meghalt, megbocsátott Binzurunak, és megparancsolta neki, hogy
maradjon a világban, és gyógyítsa meg az embereket a betegségektől. Binzuru még mindig a templomon kívül ül, embereket gyógyít és enyhíti szenvedéseiket.
A
Todai-ji templom további hét templommal és szentéllyel egyetemben az UNESCO
világörökségét képezik az ősi Nara történelmi műemlékei néven. Területén
szabadon élhetnek a szikaszarvasok, melyeket a sintó hitvilágban az
istenek „szócsövének” tartanak. (Előző bejegyzésben írtam róluk.)
2022. július 8-án a városban meggyilkolták Abe Sinzót, a szigetország korábbi miniszterelnökét. A japán embereket sokkolta a merénylet......
Folyt. köv.....
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése