Dotonbori nyüzsgő szórakoztató negyede Oszaka leghíresebb turisztikai célpontja, amely rikító neonfényeiről, extravagáns feliratairól, valamint az éttermek és bárok hatalmas választékáról híres. A „Dotonbori” név, a Dotonbori-csatornára, és a csatorna déli partjával párhuzamosan futó Dotonbori utcára utal.
A terület története 1612-ig nyúlik vissza, amikor egy Yasui Doton nevű kereskedő személyes tőkéjét egy ambiciózus helyi fejlesztési projektbe fektette. Doton terve az volt, hogy az Umezu folyót egy új vízi úttá terelje és bővítse, amely összekötné a helyi csatornahálózatot a Kizugawa folyóval. Sajnos Doton projektjét megszakította a háború, és ő maga is meghalt Oszaka ostrománál, 1615-ben. Később ugyanabban az évben Doton unokatestvérei befejezték a munkáját, és emlékére az új csatorna a Dotonbori vagy „Doton-csatorna” nevet kapta.Az új csatorna a kereskedelem áradatát hozta magával, és 1626-tól a terület szórakozónegyedként is virágzott, miután a csatorna déli partján színházi társaságok és játszóházak költöztek be. Ezzel egy időben a csatorna északi partja virágzásnak indult éttermekkel és teaházakkal, amelyek étellel, itallal és szórakozással látták el a színházlátogatókat, miután elhagyták a színházakat.
Dotonbori színházi kultúrája ma erősen hanyatlóban van. A második világháborúban a bombázások a Shochikuza kivételével az összes színházat elpusztították. A környéken azonban még mindig számos kis komikus klub működik, és a Shochikuza továbbra is otthont ad a klasszikus kabuki színdaraboknak, operának, modern drámáknak és musicaleknek. Manapság azonban Dotonbori inkább gasztronómiai csodaországként ismert, tele éttermekkel, utcai ételárusítókkal és bárokkal.
A gyönyörű színház épület baloldalán nyílt meg Japán első
Michelin-csillagos étterme. Azt tudni kell, hogy Japán a legtöbb
Michelin-csillagos étterem országa.
Dotonbori híres szemet gyönyörködtető feliratairól és hirdetőtábláiról, mindez vidámpark-szerű hangulatot teremt. A leghíresebb az Ebisubashi híd felett futó Glico embere.
A Glico cukorka reklámja, a 20 méter magas és 10 méter széles tábla egy kék pályán futó férfit ábrázol, aki győzelmesen felemelt karral fut. Ez valójában a tábla 6. változata, amelyet utoljára 2014-ben újítottak fel LED-világítással. Az első Glico táblát azonban 1935-ben helyezték el ide.
A Dotonbori csatornát az Ebisu-torony nevű jellegzetes sárga óriáskerék uralja, amely Oszaka egyik szimbóluma.
Az Ebisu torony 2005-ben került üzembe, mint a világ első ovális óriáskereke. Egy menet az Ebisu-toronnyal 15 percig tart. A 77 méteres teljes magasságával, az egyik legalacsonyabb kilátópont Oszakán belül, a felhőkarcolókból jóval messzebb látni.....
Persze hajókázni is lehet a csatornán. Mindenütt hatalmas tömeg volt este, a japánok türelmesen sorakoznak egy-egy híresebb étterem előtt, vagy az óriáskeréknél vagy a hajóra várva.
Japán vitathatatlanul leghíresebb utcai étele, a takoyaki, Oszakában gyökerezik, ami már az 1930-as évektől létezik. Ez egy polippal töltött, palacsintatésztaszerű gombóc. Speciális sütőlapon készül, pálcikával forgatják a szemünk előtt. Ezt kóstoltam meg én is a csatorna parton.
Kis bambusz csónakban kaptam, egy kis asztalon ki volt készítve a pálcika, egy kis villa is a külföldiekre gondolva, szalvéta és az elmaradhatatlan nedves törlőkendő. Még szabad asztal is volt a csatorna parton, ahová letelepedhettem a tömeg ellenére. Itt mindig mindent frissen-forrón tálalnak. Nyugodtan lehet enni bárhol-bármit, a legjobb minőséget kapjuk, ez egész Japánra jellemző. Nem kell félni semmilyen ételtől kapott fertőzéstől.
Ízlett, finom volt, valamilyen sült hagymaszálakkal volt betakarva
A Kushikatsu (más néven kushiage) egy másik klasszikus Dotonbori utcai étel, amely Oszakából származik. A húst, zöldségeket, tojást, sajtot felnyársalják és tésztában ropogósra sütik. Csípős tonkatsu szósszal tálalják.
Folyt.köv.....
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése