2025. március 22., szombat

Kalotaszegtől Afrikáig

A Néprajzi Múzeum új gyűjteményi kiállításán jártam. (Legalábbis számomra új, mert 2024. októberében nyílt) Tudtam, hogy megint egy "formabontó, szemnyitogató, meghökkentő" kiállításban lesz részem. Fantasztikus szakemberek dolgoznak itt.
A kiállítás az intézmény több mint 150 éve gyarapodó gyűjteményéből láthatunk válogatást, több mint 3000 négyzetméteren.
Csak mentem a hatalmas labirintus szerű térben és gyönyörködtem a tárgyakban. 3600 tárgy van kiállítva! Nyolc témára bontva láthatjuk a magyar hagyományainkat és más népek kultúráját. Egy kis szemezgetés ebből a hatalmas gyűjteményből.
Inaktelki kelengye
A 161 tárgyból álló gyűjtemény a kutató és a család jó barátságának köszönhető az 1990-es években. A Néprajzi Múzeum a kelengyéből a tiszta szoba berendezését vásárolta meg.
Négynemzedékes ebédlőbútor
Jungfer Gyula pesti német iparosból vált elismert díszműkováccsá, vasárugyárossá. (Az általam városszerte csodált kovácsoltvas kapuk az ő nevéhez köthetőek.) 
 
Jungfer Gyula csináltatta az ebédlőgarnitúrát hozományként lánya, Jungfer Matild számára a 19. század végén. Ő a jégtánc egyik első hazai virtuóza. Matildot Csákány József mérnök vette feleségül, Szalócon, egy felvidéki kúriában éltek. 
Lányuk, Csákány Éva aztán férjhez ment Dálnoki Miklós Bélához, aki idővel az Ideiglenes Nemzeti Kormány miniszterelnöke lett. A családi ebédlő Felvidékről a Miklós család révfülöpi nyaralójába került, gyermekeik Lajos és Marianna, akiknek nehéz sors jutott a történelem viharos éveiben.
 
A mesés ebédlőbútor 1999-ben került a Néprajzi Múzeumba
Malonyai Dezső író, újságíró Kalotaszegről szóló kötetével indult útjára A magyar nép művészete című könyvsorozat 1907-ben.
Debreceni István Malom plakátja, Mallász Gitta grafikus alkotása
"Magyar veti, magyar veszi, magyar főzi, magyar eszi" buris, búzagyöngy 
Mallász Gittáról egy figyelemreméltó cikk
A maszkok különösképpen vonzanak
gróf Zichy Jenő
magyar szakíró, politikus, Ázsia-kutató, a MTA tiszteletbeli tagja (1899).
Saját költségén több tudományos expedíciót szervezett és vezetett Oroszországba, Ázsiába, a Kaukázusba a magyarság eredetének felkutatására, neves tudósok részvételével.
Megragadtam a lehetőséget a nemzeti ünnepünkön, hogy múzeumaink ingyenesen látogathatóak. Örülök, hogy ilyen sokan voltak, családok, fiatal párok, idősebbek. A gyerekek élvezték, hogy mindenütt van valami interaktív tábla, láthatólag otthonosan mozogtak ebben a közegben.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése