2022. augusztus 31., szerda

Veleméri séta

"Az Őrség zömében Nyugat-Magyarországon, kisebb részben a szlovéniai Muravidéken található történeti és néprajzi tájegység. Nevét onnan kapta, hogy a honfoglaló magyarok őrállókat telepítettek ide az ország nyugati kapujának védelmére "

Velemér jellegzetes őrségi szeres település, a Magyar Királyság azon falvai közé tartozott, amelyet nemesek laktak, nemességüket a fegyveres gyepüőri szolgálat miatt kapták. 
A 20. század eleje volt Velemér utolsó aranykora. A 19. század második felétől a gyorsan szaporodó lakosság száma 1910-ben már 438 fő volt. Velemér 1622 holdas határa 120 gazdaságot tartott el. Az első világháborút követő területveszteségek miatt, Velemér egy piaci kapcsolatait elvesztő, határ menti terület, fejlődésben megrekedt zugává vált. A második világháború után a község elszigeteltsége fokozódott. A határsáv, a kuláküldözés, a tudatos gazdaságrombolás és a téeszesítés miatt fejlődése lehetetlenné vált. Ma jellemzően az idegenforgalomból, valamint mezőgazdasági munkából tudja fenntartani magát a lakosság.
 
Velemér büszkélkedhet Magyarország egyik legjelentősebb, középkori román stílusú műemlékével, a Szentháromság-templommal. >>>>> Itt írtam róla 
 
Úgy vettem észre, hogy ezen a vidéken is szívesen telepednek le művészek 

 
Felkeltette érdeklődésemet ez a mutatós cégér, így bekopogtattunk Dávid Éva keramikus múvész műhelyébe, aki Budapestről érkezett és telepedett le itt. Nagyon jó volt vele beszélgetni kerámiákról, mindennapokról, "gyüttmentségről" és a világ folyásáról.... 

Egy szép reneszánsz majolika váza 
Ott ilyen zöld volt minden, láthatóan nem szenvedtek az aszálytól, mint mi az Alföldön

Egy megüresedett, eredeti állapotban megőrzött parasztporta.
Az Őrségben nagyon sok tanösvény és kiránduló útvonal van. Többek között a  6,2 km hosszú Sárgaliliom tanösvény Velemérről Magyarszombatfára vezet. A névadó sárgaliliom az Őrség kiemelkedő szépségű növényritkasága. ez az egyik oka, amiért a tanösvény ezt a nevet kapta. A másik az, hogy a tanösvény kialakításához szükséges anyagi fedezetet a budapesti holland nagykövetség biztosította. 
Sajnos a sárgaliliom virágzásról lemaradtunk, de a mi utunk is Magyarszombatfára vezetett a szállásunkra.

2 megjegyzés:


  1. Ohh, az a cégér!!! nagyon tetszik :)
    Persze, hogy zöld minden arrafelé, ott szinte nem is voltak akkora hőségnapok, mint az Alföldön és jóval több csapadék volt. Irigykedtem is akkoriban :)

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Igen, sokkal jobb helyzetben vannak az időjárás tekintetében, mint mi.

      Törlés