A Múzeumok Éjszakáján egy délutánra megnyitották az Iparművészeti Múzeumot.
2025-ben írtam róla>>>> https://nora-bora-nora.blogspot.com/2025/03/vajon-mikor.html
Az épület 1893-1896 között épült, Lechner Ödön és Pártos Gyula tervei szerint, magyar szecessziós stílusban. 2017-ben zárt be, rekonstrukciós munkálatok miatt, de sajnos ez a Covid miatt félbemaradt.
Nyitott előcsarnok
Első emeleti galéria
Mindenki hófehérnek ismeri és a fehér ragyogását csodálja az Iparművészeti Múzeum tereiben, de nem volt mindig ilyen. A múzeum belső kiállítótereinek a fala eredetileg színes mintás, festett
volt – csak 1915-ben alakították át a mai egyszínű fehérre. A rekonstrukciós előkészületek folyamán feltárták az épület első emeleti galériájának eredeti mennyezeti díszítőfestését.
(1915-ben az alsórákosi Sükösd-Bethlen kastély 17. századi mennyezetének
másolata került be a múzeumba, amelyet fel is helyeztek a kiállítótérbe, hosszú évtizedekre láthatatlanná téve az eredeti
falfestést. A Brassó megyében található műemléképület mennyezeti díszítése egyike
volt azoknak a nagyon értékes stukkódíszeknek, amelyek a művészetkedvelő
Bethlen Gábor fejedelem műpártolása révén, az
Erdélyben foglalkoztatott olasz származású művészek első magyarországi
műveiből fennmaradtak. Miközben a XVIII. századi eredeti stukkó az
enyészeté lett, az Iparművészeti Múzeum mennyezetére felerősített
másolat épségben átvészelte az évtizedeket.)
A múzeum őrzi a középkori és kora újkori Magyarországról egyetlenként fennmaradt nemesi kincstárat, az Esterházy családét. A II. Világháborúban az Esterházy-kincstár darabjai szinte teljesen megsemmisültek, a törmelék alól kimentett töredékek 1949-ben kerültek a múzeumba a restaurátorok értő kezei közé.
A bezárt épület adott otthont 2022-ben a 735. kiállításnak, a kincstár restaurálásra váró műtárgyait tekinthette meg a közönség. A múzeum dolgozói egy titkos akció keretében ásták ki a törmelék alól az Esterházy-kincstár sérült ötvöstárgyait és textíliáit. Az Opus 735 kiállítás fotóanyaga ennek a mentőakciónak állított emléket.
Az intézményvezetés folyosói, irodái
Udvar
Lechner Ödön és Pártos Gyula eredetileg egy teljesen körüljárható épületet terveztek, de ez nem valósult meg.
Rekkenő hőségben egy órás sorakozás után jutottam be. Éreztem, hogy
megéri a várakozást, már bezárása előtt is annyira vágytam, hogy
láthassam, de akkor nem volt rá lehetőségem.

