2026. június 24., szerda

Az op-art atyja

Múzeumok Éjszakáján a Szépművészetiben Vasarely kiállítást is megnéztem.
Victor Vasarely (1906-1997) magyar-francia festő, szobrász. 1908-ig Csiszár Győző volt a neve, ezután Vásárhelyi Győző, majd Franciaországban (1930 után) a Victor Vasarelyt használta. 
A retrospektív kiállítást születésének 120.  évfordulója alkalmából rendezték.
 
A geometrikus absztrakció, az optikai festészet, vagy „op-art” legjelentősebb képviselője.
A "Zebrák"  gimis koromban az én szobám falát is díszítették. :))
Fekete-fehér korszak
David Bowie (Space Oddity) 1969-es albumának borítóján Vasarely Planetáris folklór-sorozatának pöttyös mintái láthatók
Vasarely sakk készlet
Múzeumok
A franciaországi Aix-en-Provence-ban megnyílt a Fondation Vasarely, Pécsen (szülővárosában) pedig ugyanabban az évben 1976-ban az első magyarországi Vasarely Múzeum. 1987-ben Óbudán, a Zichy-kastélyban megnyílt a legátfogóbb Vasarely-gyűjtemény, amely több mint 400 műtárgyat tartalmaz.
A múzeumi shop díszletei, melyek állandó körforgásban vannak

2026. június 23., kedd

Lechner-palota

A Múzeumok Éjszakáján egy délutánra megnyitották az Iparművészeti Múzeumot.
Az épület 1893-1896 között épült, Lechner Ödön és Pártos Gyula tervei szerint, magyar szecessziós stílusban. 2017-ben zárt be, rekonstrukciós munkálatok miatt, de sajnos ez a Covid miatt félbemaradt.
Nyitott előcsarnok
A falakat Zsolnay Vilmos és Dr. Wartha Vince által kifejlesztett csempék borítják.


Üvegcsarnok, az épület központi helye
Lechner vastartókkal áthidalt üvegcsarnoka 1896-ban a modern mérnöki technológia és a művészi fantázia csúcsa volt. Az eredeti, színes üvegmennyezet megsemmisült.
 
Első emeleti galéria
Mindenki hófehérnek ismeri és a fehér ragyogását csodálja az Iparművészeti Múzeum tereiben, de nem volt mindig ilyen. A múzeum belső kiállítótereinek a fala eredetileg színes mintás, festett volt – csak 1915-ben alakították át a mai egyszínű fehérre. A rekonstrukciós előkészületek folyamán feltárták az épület első emeleti galériájának eredeti mennyezeti díszítőfestését.
(1915-ben az alsórákosi Sükösd-Bethlen kastély 17. századi mennyezetének másolata került be a múzeumba, amelyet fel is helyeztek a kiállítótérbe, hosszú évtizedekre láthatatlanná téve az eredeti falfestést. A Brassó megyében található műemléképület mennyezeti díszítése egyike volt azoknak a nagyon értékes stukkódíszeknek, amelyek a művészetkedvelő Bethlen Gábor fejedelem műpártolása révén, az Erdélyben foglalkoztatott olasz származású művészek első magyarországi műveiből fennmaradtak. Miközben a XVIII. századi eredeti stukkó az enyészeté lett, az Iparművészeti Múzeum mennyezetére felerősített másolat épségben átvészelte az évtizedeket.)
A múzeum őrzi a középkori és kora újkori Magyarországról egyetlenként fennmaradt nemesi kincstárat, az Esterházy családét. A II. Világháborúban az Esterházy-kincstár darabjai szinte teljesen megsemmisültek, a törmelék alól kimentett töredékek 1949-ben kerültek a múzeumba a restaurátorok értő kezei közé. 
A bezárt épület adott otthont 2022-ben a 735. kiállításnak, a kincstár restaurálásra váró műtárgyait tekinthette meg a közönség. A múzeum dolgozói egy titkos akció keretében ásták ki a törmelék alól az Esterházy-kincstár sérült ötvöstárgyait és textíliáit. Az Opus 735 kiállítás fotóanyaga ennek a mentőakciónak állított emléket.
Az intézményvezetés folyosói, irodái
Udvar
Lechner Ödön és Pártos Gyula eredetileg egy teljesen körüljárható épületet terveztek, de ez nem valósult meg. 
Rekkenő hőségben egy órás sorakozás után jutottam be. Éreztem, hogy megéri a várakozást, már bezárása előtt is annyira vágytam, hogy láthassam, de akkor nem volt rá lehetőségem.