A vár előtt Bencsik István szobra áll, a Genezis sorozat egyik darabja, egy hatalmas ujj, hasonlóra Pécsen is rácsodálkoztam. Talán Isten ujja........
'Genezis (görög = 'eredet, születés')
A vár és a város 1473-ban vétel útján az Enyingi Törökök birtokába került. A család legnevezetesebb tagja, Török Bálint végeztette el a vár és a település igazi erődítménnyé történő kiépítését az 1530-as években. A belső várat nagy területű, sarkain olasz-bástyákkal megerősített külső várrésszel bővítette, az erődöt az Almás-patak vizével feltöltött árokrendszerrel vétette körbe, amelyen keresztül felvonóhidak biztosítottak összeköttetést a külső és belső vár, illetve a város között.
A Szigetvári Zrínyi Vár a történelembe az 1566-os ostrommal írta be magát, amikor Szulejmán szultán Bécs ellen induló közel 80.000 fős seregét az akkori várkapitány Zrínyi Miklós horvát bán, a várfalak előtt megállította. Zrínyi 2500 katonájával védte a várat 34 napig, de a szüntelen ostrom után a külső erődítményt feladta és a belső várba húzódott a megmaradt 800 katonájával. Szeptember 5-én Szulejmán szultán elhunyt, amiről sem az ostromló sereg, sem a védők nem tudtak. Két nap múlva, mivel az égő belső várat már nem tudták tartani, Zrínyi kitört a várból. A vár eleste után 123 évig török zászló lengett a vár felett.
Kiss Ernő - Szigetvár ostroma
Szabó Tamás - Zrinyi Miklós és katonái (2016)
"IN GLORIAM ET HONOREM AETERNUM MILITUM INVICTORUM. MMXVI."
(Örök dicsőség és tisztelet a legyőzhetetlen katonáknak!)
Somogyi József - a várvédő Zrínyi Miklós bronzból
öntött lovasszobra (1968) A szobor talapzatára a költő Zrínyi Miklós „Mint Hektor Trójának…” kezdetű, kilencsoros epigrammájának első versszakát vésték.(Örök dicsőség és tisztelet a legyőzhetetlen katonáknak!)
Mint Hektor Trójának,
Ugy én Szigetvárnak
Erős őrzője voltam;
Mutattam pogánynak,
Hogy nagy Jehovának
Kedves szolgája voltam;
És előbb éltemet,
Hogysem hűségemet
Testembül kibocsáttam.
A várudvar közepén Szulejmán dzsámija áll a csonka minarettel, benne a
Mekka felé tájolt imafülkével és a faltöredékeken látható perzsa-arab
nyelvű feliratokkal.Az 1930-as évek elején Andrássy gróf a dzsámival közös tető alá hozta nyári kastélyát, melyben a várháborúk korát bemutató kiállítás látható
Kiss István - Tinódi Lantos Sebestyén bronzszobra. (1967) Tinódi az 1530-as évek végétől 1541-ig volt Török Bálint udvari énekmondója Szigetváron.
A bejárat modern csarnokát itt sem szerettem, nem értem mi szükség volt a vár közepére építeni, hozzácsatolva az Andrássy-féle nyári rezidenciához.
2013 óta folyik a Szigetvár melletti Szulejmán sírkomplexum régészeti
feltárása, a Pécsi Tudományegyetem kutatói nemrég újabb épület nyomaira
bukkantak.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése