2022. július 26., kedd

Forróság

Tetszenek, ezek a jópofa hajlított virágfuttatók és a közéjük tervezett sétautak.

Sárga színkavalkád

Nem sok kedvem volt 40 fokban leülni a padra, de másnak sem...

Ebben a forróságban öröm, hogy itt-ott látni egy kis virágos gruppot

2022. július 23., szombat

Áldó Krisztus

 Áldó Krisztus - Tarcal 
Petró Attila, gávavencsellői vállalkozó, a Nyír-Márvány Kft tulajdonosa ajándékozta Tarcalnak. (2015)
Európa legnagyobb gránit Krisztus szobra. 8,5 méter magas, öt gránit tömbből áll, 50 tonna súlyú. A falu felé fordulva jobb kezével áldást oszt.
Szépen kialakították a hozzávezető sétányt, lehet körbemenni egy kikövezett kaptatón, de megközelíthetjük az út egyik szakaszától 130 lépcsőn is. A szobor az 1400 km-es Mária út egyik pontja.
Tarcal az Alföld és a Zempléni-hegység határán, a Nagy kopasz-hegy déli lejtőinek tövében fekszik, és a tokaji borturizmus egyik népszerű célpontja.
.  Lábunk alatt Tarcal, szőlőtáblák, és az Alföld
 A szobor körül levendulás
Gyönyörű azúrkék színű tarcali bányató. A bányamunkák után visszamaradt gödröt nem a talajvíz, hanem a csapadék és forrásvizek töltötték fel.

2022. július 16., szombat

Ékszerdoboz

Szent István-terem
Először az 1900-as párizsi világkiállításon lehetett látni. A Budavári Palotában 1902-ben adtak át, a nagyközönség is látogathatta. Sajnos a II. Világháborúban elpusztult, 2021-ben a Nemzeti Hauszmann Program keretében korhűen született újjá.
Zsolnay-kandalló
4,7 méter magas és 2,8 méter széles, a századfordulón és most is a pécsi gyárban készült. Különlegessége, hogy 611 darabból áll.
A kandalló fő párkányán Szent István életnagyságúnál nagyobb mellszobra, amelyet eredetileg Strobl Alajos alkotott.

A terem falait Roskovics Ignác festőművész olajfestményei alapján készített tíz Zsolnay-pirogránit kerámiakép díszíti, amelyek Árpád-házi királyokat és szenteket ábrázolnak.
I. Béla, Szent Imre
Szent László, Kálmán, III. Béla
Szent Margit, III. Endre
II. Endre, Szent Erzsébet, IV. Béla
 
 Szent István  és Szent Gellért a kereszténységet hirdeti 
Szent István megkoronázását és az államalapítást ábrázoló kompozíció
 
A terem leginkább meghatározó anyaga a fa, amely a padlót, a mennyezetet és a falakat borítja. A parketta a századfordulón a Neuschlosz fivérek gyárában készült, most a szakemberek ezt is az eredetivel megegyezően készítették el háromféle fából. /vörös tölgy, fekete dió és dél-amerikai mahagóni/
A mennyezet, az oldalfal és a bútorzat eredetileg egyaránt a művészi famunkáival hírnevet szerzett Thék Endre műhelyéből került ki. A terem mennyezete gerendás, faragott díszítésű, kazettás részekből áll, a faanyag kerti dió, felületi díszítésére 24 karátos aranylapokat használtak.
Gelb Manó, aki Hauszmann Alajos megbízására a Szent István-terem függönyeit és bútorkárpitjait is megálmodta az édesapjával, Gelb Mórral közösen vezetett Gelb M. és Fia cégben.
A három, egyenként 150 kilogramm súlyú, több mint száz elemből összerakott csillárt, összesen 720 csiszolt drága-, féldrágakő és kristályüveg díszíti. A világítótesteket egykor Kissling Rudolf és Fia Csillár- és Bronzárugyára készítette.
Kalocsai Szent István-herma
A világkiállításra készült 1896-ban, Bachruch Károly ötvösmester munkája. Ideiglenesen érkezett Kalocsáról.

Fantasztikusnak tartom, hogy a Szent István-termet újból sikerült létrehozni, mindez nagyon sok szakembernek köszönhető. Úgy látszik tudnak még a jelenlegi mesterek is maradandót alkotni. 
Látogatásom ideje, 2022. januárjában volt.