Már régóta meg akartam keresni a Pilvax kávéházat. Most csak úgy rátaláltam a Városháza utcáról jövet, hol máshol, mint a Pilvax közben. :)
Az 1848. március 15-i magyar forradalom ikonikus helyszíne volt. Az eredeti Pilvax kávéházat 1911-ben bezárták, majd 1913-ban lebontották a házzal együtt, aminek az aljában a népszerű kávézó és találkozóhely volt. A mai Pilvax
kávéház, nem messze van a régi Pilvaxtól.
Az osztrák származású Karl Pillvax pincérkedésből kereste a kenyerét, közben kitanulta a kávésmesterséget, majd megismerte Giergl Mária Teréziát, egy magyar lányt, akibe beleszeretett, és elvette feleségül. Magyarosította a nevét Pilvax Károlyra és kibérelte az akkori Úri utcában, ma Petőfi Sándor utcában a Café Renaissance-t, melyet később saját nevéről Pilvaxnak nevezett el, amely a fiatal művészek, egyetemisták törzshelye lett. Népszerűségét valószínű, hogy a biliárdasztalok és a hazafiak falon elhelyezett fényképei is okozták.
1846-ban Pilvax Károly továbbadta a kávézót Fillinger Jánosnak, aki a forradalom alatt is vezette azt. A kávéház ezután a forradalmi utóélet színhelye lett, neve a „Szabadság Csarnoka” Itt nyílt toborzóiroda a hadsereg számára.
1849 után a Pilvaxot átnevezték Café Herrengasséra, és kézről kézre járt a tulajdonosok között.
A Pilvax jelenlegi tulajdonosa szír származású, aki 36 éve él Magyarországon, itt járt egyetemre, és jól ismeri a magyar történelmet.
A falon kint van Petőfi, Kossuth portréja, az egykori Lánchíd és a tizenkét pont is. A festményeket a gödöllői Levendula Galéria művészei készítették.